Projekt Celé Česko čte dětem

Kdo by neměl rád pohádky? U nás ve školce baví pohádky úplně všechny a proto jsme se zapojili do tohoto projektu, abychom mohly prožívat jeden krásný příběh za druhý. Ale dětem u nás nečtou pouze paní učitelky, chodí k nám i starší děti ze škol, kteří nám předčítají ať už krátké pohádky, či dlouhé příběhy. Vítáni jsou i rodiče a prarodiče, věku se u nás meze nekladou. U nás má každý příběh dveře otevřené. Tento projekt vznikl proto, aby si společnost uvědomila, jak obrovský význam má pravidelné čtení dítěti pro jeho emocionální vývoj a pro formování návyku číst si v dospělosti. Pravidelné hlasité předčítání učí dítě jazyku a myšlení, rozvíjí jeho paměť a obrazotvornost, obohacuje ho o vědomosti a vzorce morálního chování, posiluje jeho sebevědomí. Pravidelné předčítání v přátelské atmosféře je spolehlivý a účinný způsob, jak se může čtení stát pro dítě stejně přitažlivým, či dokonce přitažlivějším než televize. Proto investujeme po těch několik let vyrůstání dětí v naší mateřské škole dvacet minut denně do hlasitého čtení – jim a s nimi – a vychováváme z nich vnímavé čtenáře.

www.celeceskoctedetem.cz

Pravidelné čtení dítěti:

• vytváří pevné pouto mezi rodičem a dítětem
  • podílí se na emočním rozvoji dítěte
  • učí morálním hodnotám, napomáhá při výchově
  • rozvíjí jazyk, paměť, představivost, učí myšlení
  • formuje čtecí návyky a podporuje získávání vědomostí po celý život
  • rozšiřuje znalosti, zlepšuje soustředění, usnadňuje učení
  • je tou nejlepší investicí do úspěšné budoucnosti dítěte